Anasayfa / İş Dünyası / Güneş Enerjili Araçlar Bridgestone Desteğiyle Avustralya’da Buluşuyor

Güneş Enerjili Araçlar Bridgestone Desteğiyle Avustralya’da Buluşuyor

Bridgestone’un temiz enerji ve sürdürülebilirlik alanındaki vizyonunun bir yansıması olarak 2013 yılından bu yana desteklediği Bridgestone World Solar Challenge, bu yıl 8-15 Ekim tarihlerinde 6 ülkeden 11 takımın katılımıyla gerçekleşiyor.

30 yıldır gerçekleştirilen uluslararası yarışlarda 2. ve 3. sınıf mühendislik öğrencilerinin geliştirdiği ve sadece güneş enerjisi ile çalışan araçlar mücadele ediyor. Takımların Bridgestone’un çevreci lastiği ECOPIA Ologic ile katılacağı yarışlarda Brisa da İTÜ GAE takımını destekleyerek Türkiye’nin yarışlardaki gücüne güç katıyor.

Dünya lastik devi Bridgestone, 30 yıldır gerçekleştirilen ve mühendislik öğrencileri tarafından geliştirilen güneş enerjili araçların yarıştığı World Solar Challenge’ı isim sponsoru olarak destekliyor. İki yılda bir Avustralya’da düzenlenen yarışlara her yıl farklı ülkelerden takımlar katılıyor. Bridgestone ECOPIA Ologic lastiklerinin kullanıldığı bu yılki yarışlarda, Brisa da İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu ve Türkiye’den katılan tek takım olan İTÜ GAE takımının destekçisi oldu.

Bridgestone World Solar Challenge, 30. yılını kutluyor

Bridgestone World Solar Challenge, dünyanın en ünlü güneş enerjili araç etkinliklerinden biri ve 2017’de 30. yıl dönümünü kutluyor. Yarışlar, Avustralya kıtasında 3.000 kilometreyi kapsayacak ve 8-15 Ekim 2017 tarihlerinde, ‘Challenger’, Gezi ve Macera sınıflarında gerçekleştirilecek.

‘Challenger’ Sınıfı: Hız için tasarlanmış araçlar arasında yapılan yarış; araçlarda dört lastik ve bir sürücü olması gerekiyor.

Gezi Sınıfı: Araçların enerji verimliliği ve pratikliğini test eden yarış; araçların dört lastiği olması ve bir sürücü ile birden fazla yolcu ile sürülebilmesi gerekiyor.

Macera Sınıfı: Önceki müsabakalar için geliştirilmiş araçların yarış-dışı parkuru deneyimlemeleri için oluşturulan sınıf.

Bridgestone’un destekleriyle bu yılki yarışlara katılacak takımlar ise şöyle:

Takım Adı Katılımcı Adı Ülke
Adelaide Üniversitesi Güneş Aracı Yarış Takımı Adelaide Üniversitesi Avustralya
Apollo Güneş Aracı Takımı Ulusal Kaohsiung Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
ve St. John’s Üniversitesi
Tayvan
Blue Sky Solar Racing Toronto Üniversitesi Kanada
Goko Lisesi Goko Lisesi Japonya
İstanbul Teknik Üniversitesi Güneş Arabası Takımı İstanbul Teknik Üniversitesi Türkiye
Kogakuin Üniversitesi Solar Takımı Kogakuin Üniversitesi Japonya
NITech Solar Racing Nagoya Teknoloji Enstitüsü Japonya
Tokai Üniversitesi Tokai Üniversitesi Japonya
Minnesota Üniversitesi Güneş Arabası
Projesi
Minnesota Üniversitesi Amerika Birleşik Devletleri
UNSW Solar Yarış Ekibi -SUNSWIFT UNSW Mühendislik Avustralya
Batı Sydney Üniversitesi Güneş Arabası
Projesi
Batı Sydney Üniversitesi Avustralya

Bridgestone ECOPIA Ologic: Enerji Verimli Lastik Teknolojisi

Bridgestone’un enerji verimli lastik teknolojisi “Ologic” ile tasarlanan ECOPIA Ologic, güneş enerjili araçlar gibi temiz enerji ile çalışan araçlara özel geliştirildi. “Ologic” teknolojisi, ıslak koşullarda optimal yol tutuş sağlıyor. Aynı zamanda sunduğu ideal aerodinamik ile de yuvarlanma direncini azaltarak enerji ve yakıt tüketiminden tasarruf sağlıyor.

Bridgestone ECOPIA Ologic lastikleri, güneş enerjili araçların yanı sıra lüks segmentte üretilen elektrikli otomobillerde de orijinal ekipman olarak kullanılıyor.

 

Honda & Nissan DMN / HABERLER

 

Bir önceki yazımız olan Ford Otosan’a Endüstride Mükemmellik Ödülü başlıklı makalemizde Başakşehir Honda Servisi, Başakşehir Nissan Servisi ve Ford Otosan hakkında bilgiler verilmektedir.

BU HABERLER DE VAR!

Röportaj TÜV SÜD D-EXPERT; En sık karşılaştığınız vakaları paylaşır mısınız?

Röportaj TÜV SÜD D-EXPERT. Cevaplayan: TÜV SÜD D- EXPERT Genel Müdür Yardımcısı Ozan AYÖZGER Binlerce …

Top Gear, Yılın Otomobili ve Durdurulamaz Güç Ödülü Yeni Land Rover Defender’ın

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu Land Rover’ın bugüne kadar ürettiği en yetenekli 4×4 modeli Yeni …

Watch Dragon ball super