Anasayfa / OTO HABER / Hamilelere sürüş önerileri

Hamilelere sürüş önerileri

Dokuz aya, dokuz sürüş tavsiyesi. SEAT sürüş uzmanları, hamilelik döneminde araç kullanımına karşı duyulan endişelerin, tavsiyelere uyulması durumunda yersiz olduğunu belirtiyor.

Sürüş esnasında, uzmanlar, karınla direksiyon arasında en az 25 cm mesafe bırakılması gerektiğinin altını çizerken, emniyet kemerinin doğru kullanımının da anne karnındaki bebeğin olası bir kaza anında yaralanma riskini yüzde 50’den fazla azalttığına dikkat çekiyor.

Emniyet kemeri kullanımı hamilelerde yaralanmaya yol açar mı? Otomobil kullanmak tıbbi açıdan sakıncalı mıdır? Tatil döneminde karayolu yolculukları sıklaşırken, bazı hamileler direksiyon başına geçme konusunda endişe duyuyor. Eğer doktorunuz aksi yönde bir uyarıda bulunmadıysa, belli başlı tavsiyelere uyduğunuz takdirde hamilelik döneminde otomobil kullanmanızda herhangi bir sakınca bulunmuyor.

Kadınların, hamileliklerinin tüm sürecinde araç kullanabileceklerini söyleyen SEAT sürüş uzmanları, bunun için 9 sürüş önerisi veriyor.

Emniyet kemeriniz her zaman takılı olsun

Avrupa ülkelerinin çoğunda hamilelerin emniyet kemeri takmaları zorunlu. SEAT Araç Güvenlik Gelişimi birimi uzmanları, emniyet kemerinin güvenli kullanımını şöyle açıklıyor: Emniyet kemerinin karından geçen bölümü, fetüse baskı uygulamadan anne adayını kavrayabilmek için olabildiğince alttan bağlanmalı. Çapraz omuz kemeri ise karnın üzerinden ve göğüs arasından geçerek köprücük kemiğinin üzerine gelmeli.

Anne karnındaki bebeğin yaralanma riskini yarıya indirin

Yapılan son araştırmalara göre, emniyet kemeri doğru kullanıldığı takdirde trafik kazalarında oluşabilecek ciddi fetüs yaralanmalarının yarısı önlenebiliyor. Martorellde bulunan ve İspanyada bir ilk niteliğindeki, yeni SEAT Sağlık Hizmetleri & Rehabilitasyon Merkezi (CARS) Jinekoloji bölüm başkanı Dr. Emmanuel de Sostoa, emniyet kemerinin kullanılmadığı bir kazada direksiyona doğrudan çarpmanın plasenta ayrılması ya da rahim yırtılması gibi ciddi yaralanmalara yol açabileceği” yönünde uyarıyor.

Karnınızı direksiyondan 25 cm kadar uzakta tutun

Koltuğunuzu direksiyondan uzak tutacak şekilde kaydırdığınızda, olası bir kaza anında karnınızın direksiyonun alt kısmına doğrudan çarpmasını engellemiş olursunuz.

Hava yastığınızı her zaman aktif hale getirin

Uzmanlar, direksiyon başında ya da ön koltukta oturan bir hamilenin, her iki ön koltuk hava yastığını da aktif halde tutmasını öneriyor.

Her ay farklı konfor ve emniyet

Hamileliğin ilk üç aylık döneminde otomobil kullanmakla, dört ila dokuzuncu aylarında otomobil kullanmak arasında büyük farklar bulunuyor. Bu nedenle aylar geçtikçe koltuğunuzun ayarını yenilemeniz, doğru bir oturma pozisyonuna gelmeniz ve koltuğun arka kısmını olabildiğince dikey hale getirmeniz önem taşıyor.

Karın destek bandı kullanımı

Bazı anne adayları, özellikle hamileliğin son dönemlerinde karın destek bandı takmayı tercih ediyorlar. Zorunlu olmamakla beraber, bu bant otomobil yolculuğunuzu daha konforlu hale getirebilir.

Bol ve rahat giysiler, düz ayakkabılar ve sakin bir sürüş

Hamilelere, diğer tüm zamanlarda olduğu gibi otomobil kullanırken de düz, rahat ayakkabılar giymeleri öneriliyor. Ani manevralar ve tatsız sürprizlerden kaçınmak için emniyet mesafesini artırmak da tavsiyeler arasında.

Sık sık mola verin

Genel olarak uzun yolculuklar tavsiye edilmiyor. Sürekli açlık hissi ve sık ihtiyaç molaları hamilelerde yaygın olarak görüldüğünden, sık sık mola verilmesi ve otomobilden çıkıp dolaşılarak kan dolaşımının hızlandırılması öneriliyor.

Ne zaman otomobil kullanmayı bırakmalıyım?

Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçiren kadınlar için açıkça belirtilen herhangi bir yasak söz konusu değil. Dr. Sostoaya göre hamileler sağduyulu davranarak, direksiyon başında kendilerini rahat hissetmemeye başladıklarında otomobil kullanmayı bırakmalılar. Bu sebeple kadınlar genellikle hamileliklerinin son ayında otomobil kullanmayı sonlandırıyor.

Honda, Honda DMN Servisi, DMN Honda Servisi, Honda Cem, Cem Honda, Honda Duman, Duman Honda, Cem Duman, Honda Servisleri, Başakşehir Honda Servisleri, İkitelli Honda Servisleri, İstanbul Honda Servisleri, Honda Başakşehir Servisleri, Honda İkitelli Servisleri, Honda İstanbul Servisleri, Honda İkitelli, Honda Başakşehir, Honda İstanbul Nissan Servisleri, İstanbul Nissan Servisleri, İkitelli Nissan Servisleri, Başakşehir Nissan Servisleri, Nissan İstanbul Servisleri, Nissan İkitelli Servisleri, Nissan Başakşehir Servisleri, İkitelli Nissan, Başakşehir Nissan, İstanbul Nissan, Nissan, Nissan Cem, Cem Nissan, Cem Duman
Honda & Nissan DMN Özel Servisi – Honda, Honda DMN Servisi, DMN Honda Servisi, Honda Cem, Cem Honda, Honda Duman, Duman Honda, Cem Duman, Honda Servisleri, Başakşehir Honda Servisleri, İkitelli Honda Servisleri, İstanbul Honda Servisleri, Honda Başakşehir Servisleri, Honda İkitelli Servisleri, Honda İstanbul Servisleri, Honda İkitelli, Honda Başakşehir, Honda İstanbul, Nissan Servisleri, İstanbul Nissan Servisleri, İkitelli Nissan Servisleri, Başakşehir Nissan Servisleri, Nissan İstanbul Servisleri, Nissan İkitelli Servisleri, Nissan Başakşehir Servisleri, İkitelli Nissan, Başakşehir Nissan, İstanbul Nissan, Nissan, Nissan Cem, Cem Nissan, Cem Duman

 

Honda & Nissan DMN / HABERLER

 

Bir önceki yazımız olan TOYOTA 5 KITA SÜRÜŞLERİ’NİN AVRUPA AYAĞI BAŞLIYOR başlıklı makalemizde 5 Kıta Sürüşleri, Başakşehir Honda Servisleri ve Cem Duman hakkında bilgiler verilmektedir.

BU HABERLER DE VAR!

SEAT’tan Ibiza ve Yeni Ateca’da Yeni Yıl Fırsatları

SEAT yeni yılda gerçekleştirdiği kampanya ile Yeni Ateca’nın Xperience ve FR donanımlı versiyonlarında 24 bin TL; …

Lexus Türkiye’de Daha Fazla Tercih Edilmeye Devam Ediyor

Premium otomobil üreticisi Lexus, pandeminin etkilerine rağmen 2020 yılını rekor bir adetle kapatmayı başardı. 2020’de …

Watch Dragon ball super