Anasayfa / Otomobil Sporları / PIRELLI, İSPANYA GRAND PRIX’İNDE İLK KEZ 3 FARKLI LASTİK SERİSİ SUNACAK

PIRELLI, İSPANYA GRAND PRIX’İNDE İLK KEZ 3 FARKLI LASTİK SERİSİ SUNACAK

Pirelli P Zero Turuncu sert, P Zero Beyaz orta ve P Zero Sarı seri ile 12-14 Mayıs tarihlerinde İspanya Grand Prix’nin koşulacağı, uzun ve hızlı virajları kadar aşındırıcı yüzeyinin ve sıcak hava olasılığının lastiklere yüklediği zorluklarıyla bilinen Katalonya Pisti’nin zorlu koşullarını yenmeyi amaçlıyor.

 

Performans lastiklerinde dünyanın lider firması Pirelli, bu yıl ilk kez P Zero Orange sert, P Zero White orta ve P Zero Yellow yumuşak olmak üzere üç farklı sertlikteki Formula 1 lastik serisini İspanya Grand Prix’de piste çıkaracak. 12-14 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek İspanya Grand Prix’de, Pirelli’nin yeni serisi, Katalonya Pisti’nin zorlu koşullarında ilk kez boy gösterecek. Takımların düzenli test alanı olan, iki ay önceki son yarıştan bu yana değişiklerin gerçekleştiği Barselona pisti, parkuru iyi bilenleri şaşırtabilir.

Bu yıl pek çok takım, küçük değişikliklerden neredeyse tamamıyla yeniden tasarıma kadar farklı özelliklere sahip B spesifikasyonlu yarış otomobillerini Barselona’ya getirecek. Yarışta 7 set en yumuşak hamur, 4 set orta hamur ve 2 set en sert hamur lastik kullanılacak.

Otomobil Yarışları Bölüm Başkanı Mario Isola, yarış hakkında şu değerlendirmede bulundu:

“Bu, tüm takımların lastik tercihlerinin sabit olduğu son yarış. Monako’dan itibaren pilotlar önermek istedikleri her lastiğin hamur tipi için kendi tercihlerini yapıyorlar. Her ne kadar Barselona çok iyi bilinen bir pist olsa da otomobillerin aerodinamik evrimi, İspanya’ya getirilen en son yükseltme paketleri ile birlikte düşünüldüğünde performansın artması ama bozulma düzeylerinin de testlere göre daha yüksek olabileceği anlamına geliyor. Hava koşulları da Şubat ayına göre daha sıcak olacak.”

 

LASTİK AÇISINDAN PİST

  • Takımların uygulamaya karar verdiği son stratejiler, testlere kıyasla lastik davranışını değiştirebiliyor.
  • Testler sırasında orta ve yumuşak versiyonlar arasında 1.5 saniyeden fazla bir fark oluştu, ancak bu sürenin kısalma olasılığı bekleniyor.
  • En çok ön sol çalışıyor: ön sınırlı pist.
  • Geleneksel olarak yüksek aşınma ve bozulma nedeniyle birden fazla pit stop yapılma olasılığı oldukça yüksek.
  • Takımlar yüksek bastırma kuvveti (downforce) uyguladığı için lastiklere hem dikey, hem yatay yük ekleniyor.

Yarışın ardından Pirelli’nin 2018 test programı devam ediyor: Renault ve Toro Rosso, sırasıyla Salı ve Çarşamba günü koşuyor.

Honda, Honda DMN Servisi, DMN Honda Servisi, Honda Cem, Cem Honda, Honda Duman, Duman Honda, Cem Duman, Honda Servisleri, Başakşehir Honda Servisleri, İkitelli Honda Servisleri, İstanbul Honda Servisleri, Honda Başakşehir Servisleri, Honda İkitelli Servisleri, Honda İstanbul Servisleri, Honda İkitelli, Honda Başakşehir, Honda İstanbul Nissan Servisleri, İstanbul Nissan Servisleri, İkitelli Nissan Servisleri, Başakşehir Nissan Servisleri, Nissan İstanbul Servisleri, Nissan İkitelli Servisleri, Nissan Başakşehir Servisleri, İkitelli Nissan, Başakşehir Nissan, İstanbul Nissan, Nissan, Nissan Cem, Cem Nissan, Cem Duman
Honda & Nissan DMN Özel Servisi – Honda, Honda DMN Servisi, DMN Honda Servisi, Honda Cem, Cem Honda, Honda Duman, Duman Honda, Cem Duman, Honda Servisleri, Başakşehir Honda Servisleri, İkitelli Honda Servisleri, İstanbul Honda Servisleri, Honda Başakşehir Servisleri, Honda İkitelli Servisleri, Honda İstanbul Servisleri, Honda İkitelli, Honda Başakşehir, Honda İstanbul, Nissan Servisleri, İstanbul Nissan Servisleri, İkitelli Nissan Servisleri, Başakşehir Nissan Servisleri, Nissan İstanbul Servisleri, Nissan İkitelli Servisleri, Nissan Başakşehir Servisleri, İkitelli Nissan, Başakşehir Nissan, İstanbul Nissan, Nissan, Nissan Cem, Cem Nissan, Cem Duman

 

 

Honda & Nissan DMN / HABERLER

 

Bir önceki yazımız olan Yarışmak İsteyen Gençlere Müthiş Fırsat başlıklı makalemizde Başakşehir Honda Servisleri, Başakşehir Nissan ve Başakşehir Nissan Servisleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU HABERLER DE VAR!

Bahreyn’deki Duble Zafer Toyota’ya Pilotlar Şampiyonluğunu Getirdi

TOYOTA GAZOO Racing, 2019-2020 FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nın (WEC) sekizinci ve son yarışında da galip …

Körfez’de Pist Heyecanı Başlıyor

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle ara verilen otomobil sporları organizasyonları, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor …

Watch Dragon ball super